Sosyal Medya.

Sosyal medya bağımlılığı sosyal medya stresi ile bağlantılı

Teknostres” olarak adlandırılan sosyal medya stresi, 444 Facebook kullanıcısının alışkanlıklarına yönelik yapılan bir deneyde kendisini yeniden gösterdi. Zira denekler, arkadaşları ile sohbet ederken herhangi bir stres hissi duyduklarında Facebook’ta çıkan haberleri incelemeye başladılar.

Aynı şekilde haberleri okuyan kullanıcılar, yine strese girdiği an davranışlarını değiştirdiler ve kendilerine başka bir uğraş buldular. Bu döngü sürekli devam etti ve denekler Facebook’tan bir türlü çıkamadı. Araştırmacılar, ilgili döngünün sosyal medya bağımlılığı konusunda oldukça etkili olduğunu tespit etti.

sosya medya bağımlılığı

Sosyal medya stresi, bir insanı stresin asıl kaynağından uzaklaştırmak yerine o kişiyi stresin kaynağında tutmaya devam ediyor. Bu bağlamda denekler Facebook’u terk etmediler, aksine sosyal medya platformunda daha çok vakit geçirmeye çalıştılar. Kendilerine bu durumun nedeni sorulduğunda alınan ortak cevap stres oldu.

sosyal medya stresi

Stresten kurtulmak adına aynı yerde oyalanmayı seçen bireyler, deneyin yöneticilerinden biri olan Profesör Doktor Sven Laumer’ın şöyle konuşmasına sebep oldu:

“Sosyal medya alışkanlığı yüksek olan kullanıcılar, sosyal medya sitelerinde oyalanmanın yollarını bulmak için daha az enerjiye ihtiyaç duydu. Onlar, bu nedenle, sitelerden çıkış yapmak yerine platformlarda vakit geçirmeye daha çok eğilimliler.”

sosyal medya

“Bir kullanıcının sosyal medya sitelerine olan bağımlılığı ne kadar yüksekse o kişinin bu siteleri strese karşı baş etme aracı olarak görmesi ve onları kendine daha yakın yerler olarak tanımlaması giderek daha sık bir hal alıyor.”

“Kullanıcılar, platformlarda farklı olarak gördükleri alanlara giderler. Bu tür sitelerde sizi farklı dünyalara götüren özellikler var. İşte bu özellikler, aslında aynı yerde olmasına rağmen kullanıcıları aldatır ve onlara farklı bir yerde geziniyormuş gibi bir his verir.”

sosyal medya stresi

“Facebook’ta arkadaşlarınız ile konuşabilirsiniz, onlara fotoğraflar gönderebilirsiniz ve oyunlar oynayabilirsiniz. İşte, bunları aynı anda yapabilmek insanları yanıltıyor ve aynı sitede birçok farklı yerde olmayı mümkün kılıyor.”

 

https://shiftdelete.net/sosyal-medya-stresi-sosyal-medya-bagimliligi-ile-baglantili

Feniks Paketleri, Kampanyaları ve Tüm Sorularınız İçin Hemen Yandaki Formdan Bilgilerinizi Gönderin Sizi Arayalım.